איך הסינים עושים את זה

One comment

שנת הלימודים בפתח, תוצאות סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביוני האחרון והישגי הסינים באולימפיאדה הובילו אותי לצפות בסדרה של 3 פרקים על ניסוי של הבי. בי. סי. שנערך בבריטניה. בניסוי זה השתתפו 50 תלמידי כיתה ט' מבית ספר מוביל בבריטניה. הם למדו במשך חודש עם מורים סיניים לפי שיטת הלימוד שנהוגה בסין. בתום החודש נבחנו במקביל לשאר התלמידים בשכבה במספר מקצועות.

במבחני פיז"ה סין הובילה בכל הדירוגים, כאשר צפיתי בסדרה לא האמנתי שהמורים הסינים יובילו בתוצאות, התלמידים התחצפו ועמדו על שלהם במשך שבועיים. בזמן שאנחנו מדברים על קבלת השונה, האחר הוא אני, התלמיד במרכז, למידת עמיתים, כיתה הפוכה, שיחות אישיות, שיתוף הורים בקהילה, אופק חדש, עוז לתמורה וכו' הסינים מלמדים בשיטה שהייתה נהוגה לפני שנים רבות: המורה מלמד בצורה פרונטלית והתלמידים כותבים, זהו!

כך עובדת השיטה המהוללת, כולם יושבים, כותבים את מה שהמורה אומר ומבינים תוך כדי ההכתבה. מלמדים אותם לשנן כמו שלימדו אותנו ללמוד בעל פה.

גורמים לילד רגשי נחיתות ביחס לקבוצת השווים כך שהוא חייב להצטיין, כי אחרת זו בושה. ואנחנו נותנים לתלמידים להביע את עצמם להרגיש שכל אחד הוא מיוחד.

הם לומדים משעה 7.00 בבוקר עד 7.00 בערב, את הניסויים במדעים עושה המורה ולא התלמידים, אין למידת חקר ואין התנסות רק הכתבות וצפייה במורה. שעתיים מיום הלימודים מוקדשות לשיעורים בעזרתם של המורים.

מלמדים את התלמידים להיות חלק מקבוצה בעזרת הנפת הדגל, שירת ההימנון ותרגילי התעמלות שבהם משתתפים כל התלמידים. הבריאות מאוד חשובה ולכן, תלמיד שלא עובר את הבחינה בספורט לא יכול להמשיך לתיכון.

במבחן התוצאה הקבוצה שלמדה עם המורים הסינים הובילו בכל המקצועות, במבחן התוצאה הסינים מובילים במבחן פיז"ה, בסקר בינלאומי שנערך בשנה שעברה בקרב מדינות ה-OECD וגם באולימפיאדה. 

האם זו השיטה להצלחה: לגרום לתלמידים שלנו סבל, עגמת נפש, רגשי נחיתות ועייפות? האם כל מה שדרוש כדי שהתלמידים יצליחו זה לשבור אותם, להשפיל אותם, להושיב אותם ימים שלמים בלמידה פרונטלית, להכתיב להם ואז לגרום להם לשנן את החומר? האם כך צריך להכין את התלמידים כדי שישתלבו במאה ה-21?

1 comments on “איך הסינים עושים את זה”

  1. בשעתו, גם חייל החי"ר בצהל נבנה בשיטת השבירה והבנייה מחדש והיה לחייל מצויין. השאלה היא מה אנחנו רוצים – שילדים יצליחו במבחני השוואה מטופשים ומיותרים שאין בהם צורך ואין להם מקום (לדעתי) – או שיגדלו להיות אנשים חושבים ופתוחים? חיילים ממושמעים או מנהיגים – איש בתחומו?

    אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s