מה חושבים התלמידים על רצח רבין?

אין תגובות

הדבקנו על הרכב את הסטיקר  "שלום חבר" המילים שאמר הנשיא המכהן באותה התקופה: ביל קלינטון. המשכנו עם הסלוגנים כמו: "חבר אתה חסר". שרנו עם אביב גפן: "לבכות לך".

התחושה הייתה כי נחרב העולם, לא יהיה מחר והשמש לא תזרח. זה קרה לפני 21 שנה. גם אם לא הסכמנו עם דעותיו של רבין עדיין לא הסכמנו עם יגאל עמיר הרוצח, לא חשבנו שזו הדרך לפתרון מחלוקות.

היום אחרי 21 שנה אני מלמדת תלמידים בתיכון על רצח רבין במסגרת שיעור חינוך. תלמידי תיכון שלפני 21 שנה סביר להניח שהיו נקראים נוער הנרות אבל היום מסתבר שיש תלמידים שחושבים אחרת. הם חושבים שרבין נרצח כי הוא רצה למסור שטחים, אם הוא היה עושה שלום היינו מוותרים על רמת הגולן ועל יהודה ושומרון ועל עזה ולכן טוב שהוא לא הצליח. ככה זה, הם אומרים, כל מי שרוצה לתת חלקים מארץ ישראל קורה לו משהו, תראו מה קרה לאריאל שרון!

ברור שלא כולם חושבים כך אבל לתלמידים לא היו טיעוני נגד, לא היה דיון בכיתה. התלמידים פשוט שתקו, השתיקה הייתה מחרישת אוזניים. הם פשוט לא ידעו מה לומר עברו 21 שנה, הם לא נוער הנרות. בשבילם זה עוד אירוע היסטורי כמו כל האירועים שהם לומדים בשיעורי היסטוריה. בשיחה עם מורים נוספים מסתבר שהתופעה קיימת בכיתות נוספות וגם בבתי ספר אחרים.

הורים, מורים ומחנכים יקרים, דברו עם התלמידים על דמוקרטיה. הסבירו להם ששום דבר בעולם לא מצדיק רצח. שתפו אותם בתחושות שלנו לפני 21 שנה. תנו להם רקע על המקרה מנקודת מבט אישית כדי שהם יוכלו לענות בחזרה, כדי שהם ידעו להבחין בין טוב לרע.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s