מבחני מיפוי מדורגים לתחילת שנה

אין תגובות

השנה בעקבות התיקון לחוק החינוך המיוחד והחלת רפורמת ההכלה וההשתלבות מחנכים רבים יאלצו לבנות תוכנית אישית לתלמידים המשולבים בכיתתם. את התוכנית בונים בעיקר על סמך מבחני מיפוי מדורגים הבוחנים את רמת התלמיד בעיקר בקריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבנת הנשמע מבחן נוסף נעשה במתמטיקה. את המבחן מומלץ לעשות כבר בשבוע הראשון ללימודים.

ידוע שכל מחנך מכין יחד עם הצוות שלו מבחן מיפוי כיתתי אך בשונה מהמבחן הכיתתי כאן המבחן אמור להיות ברמה מדורגת כך שהתלמיד יוכל לענות על המבחן ללא תיווך וללא עזרה – בשלב הראשון. המורים לחינוך מיוחד עושים זאת כל שנה ונעזרים באתרים שמצורפים בסוף.

איך בונים מבחן מדורג?

לדוגמה לתלמיד שעולה לכיתה י' מכינים 5 מבחנים של כיתות: ט', ח', ז', ה', ב'. תלמיד משולב לפי הרפורמה הוא תלמיד שיש לו פער של שלוש שנים לכן ניתן לו את המבחן של כיתה ז'. אם היה לו קל ניתן את המבחן של ח' ושל ט'. אם היה לו קשה ניתן את המבחן של ה' ושל ב'. יש מורים שמתחילים ברמתה הגבוהה ויש כאלה שמתחילים ברמה הנמוכה – נושא זה נתון לשיקול המורה.

המיפוי שונה במקצת ממיפוי רגיל, בנוסף לניקוד יש לשים לב אם השאלה הייתה שאלה של איתור מידע, או שאלת הבנה. יש להתייחס גם להבעה בכתה והפעם יש לשים לב גם לקריאות הכתב, האם יש צורך באייפד או באמצעי אחר שיעזור לתלמיד לכתוב?

לאחר ניתוח התוצאות, לוקחים מבחן ברמה הגבוהה ביותר שהתלמיד יכול לעשות. לדוגמה: תלמיד בכיתה ג' יעשה מבחן של כיתה ב' (במידה והמבחן נערך בתחילת השנה). המבחן נעשה עם הקראה ותיווך. כותבים באיזו דרך נעשה התיווך ובאילו שאלות, על מנת להתאים את ההוראה בהמשך.

מבחנים בעברית

מבחנים במתמטיקה

כל הכתוב לעי"ל הוא בגדר המלצה בלבד! יש להתייעץ עם הגורמים החינוכיים בבית הספר.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s